קבל הצעת מחיר

ביטוח דירה

אנו נתקלים במושג ביטוח דירה, בעיקר כאשר אנו פונים אל הבנקים למשכנתאות, בכדי לקבל משכנתא. ואכן, העובדה כי העירבון העיקרי של הבנק בתמורה להענקת המשכנתא היא הדירה עצמה, יבקש הבנק לשמר את הנכס בפני נזקים אשר עשויים לגרום לירידה בערכו, או אף לנזק מוחלט ואבדן הנכס.

ניתן לחלק את המושג ביטוח דירה לשתי קבוצות עיקריות: ביטוח מבנה, וביטוח תכולת הדירה. כמובן, שכאשר אנו מזכירים את נושא הביטוח הנדרש על ידי הבנקים למשכנתאות, אנו מתכוונים לביטוח המבנה, ואודות ההבדלים והמשמעויות של כל פוליסה, נרחיב בקצרה במאמר שלפניכם.

חשוב לדעת: חברות הביטוח השונות בישראל מציעות פוליסות רבות ומגוונות בכל הקשור לביטוחי דירה, על מרכיב ביטוח המבנה ועל מרכיב ביטוח תכולת הדירה. מוטב להיוועץ עם גורמים מקצועיים וסוכני ביטוח מנוסים אשר ידעו לבדל את מרכיבי הפוליסה המתאימים לכם, ולהרכיב חליפת ביטוח המתאימה לצרכיכם.

ביטוח מבנה

תפקידו של ביטוח המבנה הוא להגן על המבוטח בפני ההוצאות הנדרשות במקרים בהם נגרם נזק למבנה ולתשתיות המבנה. הניצול העיקרי של פוליסות ביטוח דירה מסוג זה, והנפוץ ביותר, הוא במקרים של פגיעה בתשתיות, כדוגמת מקרים בהם מתגלות תקלות במערכת הביוב או המים הדורשות שיפוצים נרחבים בכדי לתקנם, או אז ניתן יהיה להפעיל את הפוליסה בכדי לכסות את העלויות הגבוהות הנדרשות לטיפול בתקלה.

ביטוח מבנה, מכסה גם כן נזקים אשר נגרמים לנכס כתוצאה מנזקי טבע, אלו כוללים רעידות אדמה, שריפות, סערות ברקים ועוד, ואף כיסוי במקרה של נפילת כלי טיס על המבנה. לעיתים, בעת רכישת ביטוח דירה המשמש ביטוח משכנתא, סעיפים מסוימים כגון ביטוח בפני נזקי טרור אינם נכללים בפוליסה, וכאן שוב, מוטב להיוועץ בסוכן הביטוח בכדי להשלים את הפוליסה בהתאם להלך הרוח של ימינו.

ביטוח תכולת הדירה

חלקה השני של פוליסת ביטוח דירה כוללת, הוא החלק המכונה ביטוח תכולת הדירה. ביטוח זה, הוא למעשה מעין מנגנון הגנה בפני נזקים או גניבה אשר נגרמו לציוד המאוחסן בביתנו. נושא זה מקבל משמעות יתירה בעיקר כאשר מדובר על חפצים יקרי ערך השמורים בביתנו, בין אם מדובר על ערך רגשי או כספי. בעת רכישת פוליסה מסוג זה, נציג חברת הביטוח יגיע אל ביתנו בכדי לאמוד את שווי החפצים המבוטחים, ובכדי להתאים פוליסת ביטוח עבורם.

בכדי להגיע אל הפוליסה המשתלמת ביותר והמקיפה ביותר, פנו אל סוכני הביטוח בכדי שאלו יוכלו לבחון את הפוליסות המוצעות על ידי חברות הביטוח על מרכיביהן, ולהתאים את צרכיכם וגובה השקעתכם לתמורה המלאה לכספיכם.


דירה היא בדרך כלל ההשקעה הגדולה ביותר של כל משפחה ובה מצוי כל הרכוש שעולה כסף רב. לכן יש חשיבות רבה לעשיית ביטוח דירה שנועד להגן על מבנה הדירה ועל תכולתה במקרים כמו שוד, פריצה לבית, נזק בזדון,שריפה, הצתה, הצפות, נזקי מים וכ''ו. בנוסף, ישנם כיסויים נוספים במסגרת פוליסת ביטוח דירה, שחלקם כרוך בתשלום, שיספקו לך אחריות כלפי עובדי משק הבית והזולת (צד ג') וכן ביטוח תאונות אישיות לדיירי הדירה.
יש מספר סוגי פוליסות לביטוח דירה כל אחד יכול לבחור את הביטוח המתאים לו. למשל פוליסת ביטוח המעניקה שיפוי (החזר כספי) במקרה של אובדן או נזק שנגרמו לדירה או תכולתה כתוצאה ישירה מאחד או יותר סיכונים המפורטים בפוליסה: גניבה, שוד, פריצה, אש, ברק, רעם וכן עשן שהוא תופעה יוצאת דופן ולא תופעה קבועה, התפוצצות או התלקחות, סערה, פעולות זדון, התקהלות אסורה והתפרעות, שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני, נפילת כלי טייס, נפילת חפצים מכלי טייס, רעד על קולי הנגרם מכלי טייס וכן מגע או התנגשות של כלי רכב בדירה.
כיסויים נילווים לפוליסה כזו כוללים: שבר לשמשות, אסלות, אמבטיות, כיורים ודומיהם שנגרם מתאונה. שבר למכשירי טלוויזיה, ומחשב שנגרם מתאונה, אובדן או נזק לאופניים, חבות כלפי צד ג' עקב נזקי גוף או רכוש שנגרמו לו בגלל השהייה בביתכם, חבות מעבידים (עובדי משק הבית(. 
ניתן להגדיל את סכומי הביטוח ולרכוש תמורת פרמיה נוספת כיסוי לכל הסיכונים לתכשיטים ודברי הערך שבדירה. כיסויי ביטוח נוספים שאותם ניתן לרכוש תמורת פרמיה נוספת - כל אחד בנפרד- הם כיסוי נגד נזקי טרור, ביטוח תאונות אישיות למשפחה וכן כיסוי לפעילות עסקית בדירה שגם אותו ניתן לרכוש תמורת פרמיה נוספת.
בישראל שנמצאת במקום גיאוגרפי רגיש לרעידות אדמה, וישנה סכנה מוחשית לנזקי רכוש כבדים כתוצאה מקטסטרופה שכזו. לכן ביטוח חיוני נוסף הינו ביטוח כנגד רעידת אדמה. חשוב לדעת שיש חברות ביטוח שבהם עליך לחתום על טופס מיוחד בו אתה מצהיר כי הינך מוותר על כיסוי נגד רעידות אדמה.